Wyburzenie nieruchomości – o tym musisz wiedzieć
28 sierpnia, 2018Wyburzenie starego domu
Czasami szukając działki budowlanej jesteśmy zmuszeni do kupna takiej, na której już jest postawiony dom. Zazwyczaj jest on stary i niezbyt atrakcyjny. Dodatkowo w ogóle nie odpowiada nam jego umiejscowienie na działce. W takim przypadku wiele osób decyduje się na wyburzenie starej nieruchomości, by móc wybudować nowy dom bardziej dopasowany do swoich wymagań.
Kiedy będzie potrzebne pozwolenie na rozbiórkę
Oczywiście wyburzenie starego domu to dodatkowe koszty i formalności. Gdy budynek, który chcemy rozebrać, spełnia choć jeden z podanych niżej warunków, wymagane jest uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę:
– jest wyższy niż 8 m
– odległość dzieląca go od granicy posesji jest mniejsza od połowy jego wysokości
– wpisano go do rejestru zabytków (te lepiej omijać szerokim łukiem) bądź objęto ochroną konserwatorską
W pozostałych wypadkach wystarczy zgłoszenie zamiaru rozbiórki w starostwie powiatowym. Wymagana dokumentacja jest podobna, jak przy zgłoszeniu zamiaru budowy: wniosek, mapka, opis obiektu, przewidziane środki bezpieczeństwa itd.
Wyburzenie nieruchomości – o tym musisz wiedzieć
Jeżeli załatwiliśmy już wszystkie formalności możemy przystąpić do rozbiórki. Można ją przeprowadzić ręcznie lub przy użyciu ciężkiego sprzętu. Na rozbiórkę ręczną warto się zdecydować, gdy przeznaczony do wyburzenia budynek jest niewielki i gdy da się ponownie wykorzystać uzyskane w wyniku rozbiórki materiały: stare cegły, drewno itp. Jeśli wykorzystamy ciężki sprzęt budowlany, to rozbiórka niedużego budynku nie potrwa dłużej niż 2 dni.
Ważną kwestią jest to, że nowy dom może korzystać z części ścian czy choćby fundamentów starej nieruchomości. Mamy wtedy do czynienia z rozbudową – daje nam to większe możliwości ulokowania go na działce tak, jak nam pasuje. Ściana starego budynku może zostać wykorzystana, np. jako element nowego domu.
Koszt wyburzenia domu
Wyburzenie domu może kosztować od kilkunastu tysięcy zł w górę, w zależności od kubatury i technologii, w której go wybudowano. Wyburzanie konstrukcji betonowych jest przeciętnie dwa razy droższe od rozbiórki budynków z cegły. Istotną częścią kosztów jest również wywiezienie gruzu – dlatego też warto powtórnie spożytkować materiały, które jeszcze się do czegoś nadają. Niekoniecznie muszą być użyte w nowym domu, jeżeli ci to nie odpowiada. Jednak mogą się przydać do budowy altany czy małego pomieszczenia gospodarczego, w którym będzie można przechowywać sprzęty ogrodnicze. Równie dobrze ze starych cegieł możesz zrobić ścieżkę w przyszłym ogrodzie bądź obrzeża. Jeżeli więc masz taką możliwość to oszczędź jak najwięcej materiału z rozbiórki starej nieruchomości.