Nowe mieszkanie z wadami – walcz o naprawę!

Nowe mieszkanie z wadami – walcz o naprawę!

26 września, 2018 0 przez Redakcja

Nowe mieszkanie

Zdecydowałeś się na zakup nowego mieszkania? Brawo! W końcu będziesz miał swoje „4 kąty” w dodatku wszystko będzie świeże, zadbane i nowe. Kupując nowe mieszkanie oczekujesz, że nie będzie ono zawierało żadnych wad czy usterek. Przecież budynek dopiero powstał, więc dlaczego coś miałoby być nie tak? Musisz jednak być czujny, ponieważ wady budowlane są główna przyczyną opóźnień w odbiorze mieszkań. Ponadto szkody mogą być wywołane również przez prace wykończeniowe sąsiadów. Co zrobić, kiedy w nowym mieszkaniu widać usterki?

Odbiór mieszkania

Jeżeli w trakcie odbioru mieszkania zauważysz widoczne wady, to masz prawo ubiegać się o poprawienie tych usterek. W takim przypadku to deweloper bierze na siebie wszelkie niezbędne prace budowlane. Ponadto musi je wykonać w czasie, jaki jest określony w umowie deweloperskiej – najczęściej jest to okres około 2 tygodni. Naprawa usterek na koszt dewelopera wydaje się być zatem szybkim i wygodnym sposobem. Musisz wiedzieć, żeby podczas odbioru technicznego mieszkania powinieneś dokładnie je obejrzeć i jeśli zauważysz usterki, zgłoś je od razu. Warto jest zabrać ze sobą na takie spotkanie specjalistę, który będzie wiedział, na co dokładnie zwrócić uwagę. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek wady, to po spisaniu ich wszystkich w protokole możesz zdecydować, czy naprawą zajmie się deweloper czy też sam chcesz wykonać prace poprawkowe, z tym, że za odpowiednim obniżeniem ceny mieszkania.

Szkody wyrządzone podczas prac remontowych

Może się zdarzyć, że szkody będą wyrządzone przez sąsiadów, np. podczas wykonywanych u nich prac remontowych. Mamy tutaj do czynienia z tzw. zdarzeniami losowymi, takimi jak np. zalanie sufitu. W takiej sytuacji (jako poszkodowany) powinieneś wskazać winowajcę – właściciela lub mieszkańców zamieszkujących wyższe kondygnacje. W przypadku, kiedy za spowodowanie szkód odpowiada firma remontowa zatrudniona przez sąsiada, to ona powinna zapłacić za szkody w ramach swojego ubezpieczenia. Wszelkie formalności są załatwiane poprzez ubezpieczycieli, więc dla ciebie nie powinno to być większe utrudnienie. Warto jest zabezpieczyć się zawczasu na wypadek takich sytuacji, kupując odpowiednie ubezpieczenie. Należy pamiętać o tym, że polisa ubezpieczeniowa powinna być wykupiona już w momencie podpisania aktu notarialnego, a nie później!

Nowe mieszkanie z wadami – walcz o naprawę!

Nie wahaj się zgłaszać usterek czy wad. Rób to od razu, nawet jeżeli trafisz na wyjątkowo niemiłego dewelopera. To ty kupujesz mieszkanie i będziesz w nim mieszkał, więc masz całkowite prawo do ubiegania się o naprawę wszelkich usterek. Walcz o swoje!