Sprzedaż mieszkań: Wrocław w czołówce dynamicznych rynków
16 lutego, 2022Zdaniem znacznej części ekspertów, trwający ostatnie kilkanaście miesięcy boom mieszkaniowy może znacząco spowolnić. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wymieniają oni przede wszystkim rosnące stopy procentowe (wpływające bezpośrednio na maksymalną zdolność kredytową kupujących) oraz zjawisko tzw. „paszczy krokodyla”, czyli rosnącej dysproporcji pomiędzy siłą nabywczą przeciętnego Polaka a średnimi cenami mieszkań.
Czy powyższe czynniki wpłyną na sprzedaż mieszkań? Wrocław może należeć do rynków, w których na ewentualne obniżki przyjdzie nam czekać najdłużej – dane branżowych ekspertów przewidują, że ceny inwestycji z rynku pierwotnego będą dalej piąć się do góry.
2022 a sprzedaż mieszkań – Wrocław bez obniżek
Na portalach poświęconych szeroko pojętej gospodarce oraz biznesowi nie brak opinii, że w 2022 roku możemy być świadkami daleko idących korekt w cenach nieruchomości. Sceptycy drastycznych zmian na rynku mieszkaniowym podkreślają, że ewentualne zmiany dotkną w pierwszej kolejności lokali w średnich i małych miejscowościach, które sprzedawcy wycenili zauważalnie powyżej rynkowej wartości. W przypadku inwestycji znajdujących się w największych ośrodkach, potencjalna obniżka, którą mogłaby wywołać zmniejszona siła nabywcza klientów, zostanie wyrównana poprzez rosnące koszty pracy i materiałów, jak również z powodu wprowadzenia Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.
Czy osoby planujące zakup lokalu w stolicy Dolnego Śląska mogą spodziewać się wahań, które mogą wpłynąć na sprzedaż mieszkań? Wrocław znajduje się w kręgu miast, dla których nie przewiduje się znaczących obniżek. Analizy przeprowadzone przez portal SonarHome sugerują, że mieszkania we Wrocławiu będą drożeć – choć podwyżki nie przybiorą tak dynamicznego charakteru, jak jeszcze kilka miesięcy temu, zwlekanie z zakupem wymarzonego „M” może nie przynieść nam oczekiwanych rezultatów.
Jak będzie kształtować się sprzedaż mieszkań? Wrocław w aktualnych raportach
Zgodnie z przytoczonymi analizami średnia cena ofertowa za metr kwadratowy we Wrocławiu wynosi obecnie 8573 zł i jest o 1,29% wyższa niż stawka z końca ubiegłego roku. Przewidywania co do cen nieruchomości w największych miastach wojewódzkich nie napawają optymizmem – analitycy szacują, że każdego miesiąca cena metra kwadratowego może rosnąć o około 60 zł.
Postaw na ofertę wiarygodnego dewelopera
Zakup mieszkania to dla większości ludzi najważniejsza decyzja finansowa w życiu, która będzie rzutować na ich budżet przez wiele nadchodzących lat. Decyzja o nabyciu nieruchomości jest poprzedzona wieloma godzinami dyskusji, w których rozpatrujemy szereg najróżniejszych wariantów – od zawirowań, związanych z chwilową utratą pracy, po plany awaryjne w sytuacji niespodziewanych wypadków losowych, takich jak przesunięcie terminu odbioru mieszkania, będące efektem zaniedbań dewelopera.
Aby zaradzić ewentualnym problemom z deweloperem, warto postawić na markę o wieloletnim doświadczeniu, znającą od podszewki długofalowy proces, jakim jest sprzedaż mieszkań. Wrocław stawia na WPBM Mój Dom: https://www.mojdom.com.pl/lokale-mieszkalne – przedsiębiorstwo, które na przestrzeni lat zrealizowało już ponad 26 inwestycji, oddając do użytku 4300 lokali mieszkalnych i usługowych.