Gdzie można zamontować folię grzewczą?
9 lutego, 2021Rozważając różne metody ogrzewania podczas planowania budowy nowej nieruchomości lub modernizacji starej, można spotkać się z ogrzewaniem pomieszczeń za pomocą specjalnej folii grzewczej.
Jest to relatywnie cienki materiał, umieszczany poza zasięgiem wzroku, który jest w stanie zapewnić domownikom komfort termiczny przy pomocy energii elektrycznej. Gdzie można taką folię zamontować? Sprawdź!
Montaż folii grzewczej – najważniejsze informacje
Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe folia grzewcza to bardzo dobry wybór, ale są także inne, chociaż nieco mniej popularne metody montażu. Taką folię można zamontować również w ścianach (a konkretniej mówiąc, w ściennych płytach gipsowo-kartonowych), a także w podwieszanym suficie. Niezależnie więc od tego, jakie mamy ograniczenia w budowie, powinniśmy być w stanie znaleźć jaki sposób, który będzie dla nas odpowiedni.
Wśród montażu podłogowego można wyróżnić dwa typy: montaż bezpośredni i montaż akumulacyjny. Ten pierwszy, jak wskazuje już sama jego nazwa, polega na umieszczeniu folii grzewczej bezpośrednio pod podłogą (panelami lub deskami). Z kolei w przypadku montażu akumulacyjnego folia jest kładziona pod wylewką podłogową dowolnego typu.
Ogółem mówiąc, montaż folii grzewczej jest relatywnie łatwy i szybki, szczególnie, jeśli zajmą się nim wykwalifikowani, doświadczeni specjaliści. Jeśli więc zdecydujemy się na tę metodę ogrzewania, nie będziemy musieli długo czekać, aż zostanie nam oddana do użytku. Folia grzewcza jest warta uwagi zarówno w przypadku budowy nowych nieruchomości, jak i modernizacji starych.
Koszt założenia folii grzewczej
To, ile zapłacimy za założenie folię grzewczą (materiały oraz montaż), zależne jest między innymi od wybranej metody. Montaż w podwieszanym suficie zazwyczaj będzie droższy niż montaż w podłodze, aczkolwiek duży wpływ na ostateczną cenę ma też między innymi wymiar pomieszczenia lub nieruchomości, w której chcemy zamontować folię.
Folia grzewcza do prawidłowego funkcjonowania nie wymaga przyłącza gazowego ani kupna i instalacji kotła. Jest więc bardzo bezpieczna dla domowników, a także dla ich portfela. Jej obsługa jest intuicyjna i nie trzeba poświęcać na nią dużej ilości czasu.
Założenie folii grzewczej dla domu jednorodzinnego może kosztować już zaledwie nieco ponad 11 tysięcy złotych. Żeby precyzyjnie oszacować koszty dla swojego domu lub mieszkania, należy skontaktować się z profesjonalistami. Koszt użytkowania takiej folii zależy m.in. od cen energii elektrycznej w danym okresie. Można go jednak obniżyć dzięki pozyskiwaniu darmowego prądu za pomocą paneli fotowoltaicznych.